-0.2 C
Skopje
Sunday, December 5, 2021

Електронска алка за оние што се во карантин поради коронавирусот во Израел

Најчитани вести

Израелскиот парламент го усвои законот со кој се бара носење електронска алка за секој што влегува во Израел и е во карантин поради коронавирусот.

Според новиот закон, луѓето кои се испраќаат во карантин дома мора да носат алка за следење, со цел да се обезбеди усогласеност со прописите, пренесува АП.

Ако лицето одбие, ќе мора да биде ставено во карантин во државен хотел.

Спорното барање беше усвоено на последното гласање во Кнесет со четири гласа наспроти еден глас, бидејќи само пет од 120-те членови на парламентот гласаа за законот.

Критичарите, вклучително и еден пратеник од опозицијата, велат дека тоа ја нарушува приватноста на поединците.

Во исто време, Врховниот суд ги укина мерките со кои се ограничува влезот и излезот на израелските граѓани од земјата, оценувајќи дека овие ограничувања се нелегални.

Така, регулативите со кои се ограничува бројот на луѓе кои влегуваат во земјата дневно на 3.000 и се бара од невакцинираните лица да добијат одобрување од одборот за напуштање на земјата, истекуваат в сабота и не можат да бидат обновени.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com