21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Електричната Серија 1 на BMW пристигнува во 2021 година

Најчитани вести

BMW го планира производството на 12 електрични и 13 plug-in хибридни модели во наредните четири години.

Првите електрични автомобили кои ќе се појават на пазарот се iX3 SUV, i4 sedan и iNext SUV за кои се смета дека се технолошкото достигнување на компанијата.

Според новите информации, BMW ќе понуди електричен автомобил базиран на актуелната Серија 1.

Британскиот AutoExpress пишува дека шефовите на BMW ги потврдија плановите за производство за електричен hatchback кои ќе се појават 2021 година.

Се очекува дека автомобилот ќе биде идентичен на Серија 1.

Новиот модел е возможен благодарејќи на флексибилната BMW платформата која овозможува електрификација на сите модели, од Серија 1 до X7.

Верзијата на електричната Серија 1 е со еден и два мотори ќе пристигне на пазарот, а со тоа верзијата со два електрични мотори има погон на четири тркала.

Електричната Серија 1 ќе ја носи ознаката i1 откако ќе се појави на пазарот. Новиот i3 можеби ќе биде различен од досегашните модели.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com