7.8 C
Skopje
Tuesday, December 6, 2022

Електричен VW ID. Space Vizzion

Најчитани вести

Во кусо соопштение Volkswagen навел дека на 19 ноември тековната 2019 година ќе претстави електричен концепт на автомобил од својата ID серија, а возилото го носи името ID. Space Vizzion.

За самиот автомобил засега нема многу информации, но најавено е дека ќе биде промовиран во Petersen Automotive Mузејот, за време на Building an Electric Future изложбата.

Изложбата, пак, за јавноста ќе биде отворена на 20 ноември, а треба да се потенцира и дека плановите на германската автомобилска марка се да стане водечки производител на електрични возила во светот.

Инаку, ID. Space Vizzion e студија на електричен караван и тоа изграден врз MEB платформа на Volkswagen наменета за електрични возила, при што се потенцира модерната, пространата и варијабилна внатрешност, како и ID Pilot систем со автономно возење

Покрај тоа, се спомнува и дигитален кокпит, како и седишта кои се прекриени со материјал наречен AppleSkin, нов производ што е составен од обновлив сиров материјал.

Конкретни детали допрва следуваат но веќе сега е потврдено дека автономијата на возењето со едно полнење на батериите изнесува 590 km (според мерењата по WLTP циклусот).

Треба да се истакне дека I.D. Space Vizzion ќе добие и сериска верзија и тоа веќе во 2021 година како и дека ќе се продава на американскиот, европскиот и кинескиот автомобилски пазар.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести