32.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Експерт за спиење тврди: За добар попладневен одмор, испијте шолја кафе!

Најчитани вести

Кофеинот успева да ги „измами“ нервните клетки некое време, па затоа нè заспива некое време пред да го почувствуваме неговото стимулирачко дејство, објаснува експертот за спиење Мајкл Ј. Бреус.

Стимулансниот кофеин со одмор и сон најмногу се споменува во предупредувањата за зголемување на енергијата и будење, па затоа треба да се избегнува во попладневните часови. Сепак, клиничкиот психолог и експерт за спиење др. Мајкл Ј. Бреус вели дека кофеинот е „најдобриот пријател за попладневен одмор или дремка“.

Иако Бреус, се разбира, се согласува со добро познатиот факт дека кофеинот нè буди и го нарушува нашиот сон, тој посочува дека постои голема разлика помеѓу „реалниот“ сон како состојба во која телото се одмара и се опоравува и попладневниот одмор – а за последното е, објаснува експертот за спиење, кофеинот одличен.

– Хемиското соединение аденозин ја забавува активноста на нервните клетки во мозокот и со тоа предизвикува поспаност – објасни Бреус, кој вели дека кофеинот во мозокот се врзува за рецепторите на аденозин и со тоа ефикасно ја забрзува активноста на нервните клетки и нè буди.

Но, објаснува тој, кофеинот и аденозин ќе изгледаат исто за нашите нервни клетки бидејќи тие се скоро со иста структура, а разликата меѓу нив е во само една молекула. Ова е причината зошто кофеинот успева да ги „измами“ нервните клетки некое време, па затоа нè заспива некое време пред да го почувствуваме неговиот стимулативен ефект.

– Неговото дејствување нема да трае долго, околу 25 минути, што за некои е само доволно време за попладневна дремка – објасни др. Бреус, кој поради оваа способност на кофеин за попладневна дремка, препорачува:

– Околу 13 часот (не многу подоцна за ноќен сон) направете чаша црно кафе со повисоко ниво на кофеин. Изладете го со две коцки мраз, испијте го и наместете го алармот 25-30 минути: ќе спиете кратко, но смирено, а стимулаторот ќе трае приближно. работете половина час и нема да ви биде премногу тешко да се „разбудите“ од попладневниот сон – објасни тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com