28.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

Експерти во Бразил очекуваат половина милион смртни случаи од Ковид-19 до јули

Најчитани вести

Здравствената криза во Бразил се влошува поради рекордно ниво на нови инфекции и смртни случаи, предупредија здравствените. Здравствениот систем на земјата е пред колапс, јавија локалните медиуми.

Лекарите пријавуваат просечно 2.400 смртни случаи на ден во изминатите седум дена. Во петокот имаше 3.650 смртни случаи.

Претходно, во државата имаше по околу 100.000 новоинфицирани дневно. Експертите очекуваат до половина милион смртни случаи од Ковид-19 до јули и доколку продолжи таков тренд Бразил ќе ги надминат САД до крајот на годината.

Поранешниот бразилски претседател Лула да Силва остро го нападна сегашниот шеф на државата Жаир Болсонара во врска со неговата борба против пандемијата.

-Повеќе од 300.000 смртни случаи од коронавирусот во Бразил претставуваат „најголем геноцид“ во историјата на оваа земја во Јужна Америка, рече поранешниот претседател. Повеќе од 12 милиони луѓе се заразени со коронавирусот во Бразил.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести