10.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Експертите објаснуваат зошто коронавирусот никогаш нема да исчезне

Најчитани вести

По една година присуство на коронавирус кај популацијата, сите се прашуваат кога конечно ќе заврши пандемијата. Експертите за јавно здравје го имаат одговорот и нема да ви се допадне: Ковид-19 никогаш нема да заврши. Се чини дека сега е подготвено да стане ендемична болест, болест која секогаш е дел од нашето опкружување, без оглед што правиме.

„Ни кажаа дека овој вирус ќе исчезне, но нема“, изјави тој за CBS News. Вилијам Шафнер, професор во Вандербилт и директор на Националната фондација на САД за инфективни болести.

„Мора да можеме да го контролираме вирусот и да го намалиме неговото влијание. Но, тој ќе циркулира во догледна иднина, а под тоа мислам на години “.

Колку е позаразно, толку е потешко да се контролира

Светската здравствена организација го прогласи Covid-19 за пандемија на 11 март 2020 година. Една година подоцна, вирусот зарази 118 милиони луѓе ширум светот и уби над 2,6 милиони.

Научниците велат дека едноставно нема записи за целосно искоренување на заразни болести, а сè во врска со Ковид-19 покажува дека нема да биде поинаку.

„Колку е позаразно, толку е потешко да се контролира“, вели Том Фриден, извршен директор на „Resolve To Save Lives“. „Коронавирусот е голем предизвик во однос на контролирање, а новите варијации сугерираат дека можеби ја играме играта мачка и глушец.“

Луѓето се навикнати да живеат со ендемични заболувања

Пред Ковид, луѓето веќе беа навикнати да живеат со ендемични заболувања. Пример е грипот. Сипаници е друга. Двете болести продолжуваат да се шират и убиваат луѓе секоја година и покрај децениите вакцинирани.

Дури и вирусот што предизвикува Covid-19 е само нов вид коронавирус, други коронавируси циркулираат подолго време и во некои случаи предизвикуваат настинка. Ковид веќе претрпува мутации што го прават заразен и потенцијално смртоносен.

Единствената заразна болест во модерната историја што е елиминирана се сипаници, кои Светската здравствена организација ги прогласи за искоренети во 1980 година. Но, тоа е скоро 200 години по создавањето на првата вакцина за сипаници. Сипаници, исто така, се шират релативно бавно, а луѓето што го шират би развиле карактеристичен осип што го олеснува препознавањето и контролирањето на болеста.

Зошто е невозможно да се контролира

Новиот коронавирус е многу заразен и предизвикува многу асимптоматски инфекции. Не можете да погледнете некого и да знаете дали има вирус. Докажано е дека се шири на животни, како и на луѓе, а инфекциите се потврдени кај тигри, горили, мајмуни, норки, мачки и кучиња.

Научниците велат дека тоа го прави невозможен за контрола на вирусот. „Прилично е нереално да се мисли дека можеме да го елиминираме вирусот од човечката популација и неговите природни резервоари“, вели др. Анита Мекелрој од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Питсбург, за CBS News.

„Бидејќи некои луѓе нема да бидат вакцинирани, светот секогаш ќе има џебови во кои вирусот продолжува да се шири меѓу населението.

Вирус со кој ќе научиме да живееме

Но, само затоа што вирусот е тука, не значи дека ќе ги наруши нашите животи како што беше минатата година. Мерките за вакцинација, носењето маски и дистанцирањето на крајот ќе ја стават под контрола пандемијата, претворајќи го Ковид во болест со која ќе научиме да живееме.

Шафнер посочува дека грипот е исто така сериозна болест, а сепак многумина не се ни мачат да се вакцинираат. Тој смета дека е најдобро да се откажеме од идејата дека ќе се вратиме во нормалата на кои сме навикнале и наместо тоа, треба да избереме нова нормална состојба во која Ковид продолжува да ги обликува нашите животи.

Вакцинацијата може да стане годишен ритуал

Вакцинацијата против Ковид може да стане годишен ритуал. Маските може да станат вообичаени за стари лица и луѓе кои имаат хронични состојби. Семејните прослави може да бидат обликувани со вакцинирање, а ранливите луѓе сè уште можат да бидат присутни само преку Зум.

„Третата, петтата година од Ковид не треба да биде ни приближно страшна како оваа прва“, вели Шафнер, „но во новото нормално, многумина од нас нема да бидат безгрижни како порано“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести