16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

ЕКСПЕРТИТЕ ОБЈАСНИЛЕ КОГА ДЕТЕТО МОЖЕ ДА ПРИСУСТВУВА НА ПОГРЕБ Не ги ставајте своите емоции над оние на детето

Најчитани вести

Погребите се семејни настани и начин на кој нашето општество се збогува со починатиот, затоа децата во одредена фаза почнуваат да се вклучуваат во процесот. Децата се членови на семејството и дел од општеството и нивното присуство е очекувано. Особено е во ред ако починатиот бил близок член на семејството или семеен пријател.

Како родители можеме да се грижиме за тоа како нашите деца можат да реагираат на погреб, особено во зависност од нивната возраст.

Постои многу реална можност дека погребот за вашето дете ќе биде емотивно искуство што ќе биде врежано во неговото сеќавање. Се разбира, вие најдобро проценувате што може и што не може да поднесе вашето дете, но тоа може и да ве изненади.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com