10.6 C
Skopje
Saturday, October 16, 2021

Ексклузивно / Данела Арсовка кандидат за град Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ

Најчитани вести

Данела Арсовска, претседател на Сојузот на стопанска комора на Македонија, се очекува да биде кандидат за градоначалник на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, дознава Журнал од извори во партијата.

Се вели дека ова е изненадувањето што го објави лидерот на ВМРО, Христијан Мицкоски во рамките на партијата.

Данела Арсовка е првата жена претседател на Националната комора во Македонија и како една од трите кои се на водечка позиција во Европа, предизвикот беше да се покаже дека жената може да биде успешна на позиција во која доминираат мажи, пишува Журнал.мк

Во 2020 година, Данела Арсовска беше избрана на највисокото место во раководството на Светската федерација на комори, единствениот глобален форум што претставува над 12.000 стопански комори ширум светот. Оваа информација одекна глобално со оглед на фактот дека само четири жени во светот ја држат таа позиција.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com