НБ ќе ја известува ЕК за фалсификувани ковани евра, склучен договор со ЕК

Народната банка ќе доставува известувања до Европскта комисија и квартални извештаи со статистички...

Бабовски: Исплатени близу 98,3 милиони денари субвенции за сите регистрирани земјоделци

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, на сметките на 4.207...

МЖСПП: Малите и евтини сензори не даваат сигурни резултати за квалитетот на воздухот

Во врска со сè позачестената појава на набавка и мерења на квалитетот на...

Ангеловска на средба со вториот човек на ММФ

Преку мерки за дигитализација на институциите од фискалниот сектор, Министерството за финансии и...

Средби на Анѓушев со претставници од политичкиот и економскиот живот во САД и меѓународните финансиски институции

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, изминатите два дена учествуваше на Конференцијата...

Ангеловска: Преку национална стратегија ќе ги подобруваме условите за живот на младите во земјава

Преку Национална стратегија за развој на човечки капитал и низа мерки, ќе се...

Почнува откупот на тутунот

Тутунскиот комбинат од Прилеп и „Сокотаб" – Битола денеска треба да ги отворат...

ВМРО-ДПМНЕ: Министерството за финансии вчера се задолжи за 82 милиони евра

„Зоран Заев и Нина Ангеловска ја задолжуваат државата без основ. Вчера наместо првично...

СДСМ: Просечната плата во септември порасна за 4,4 отсто и изнесува 25.435 денари

Според најновите податоци на Државниот завод за статистика, просечната плата во септември годинава...

Бензините поевтинуваат, дизелот со иста цена

Бензините поевтинуваат половина денар од ноќеска на полноќ, а...

Протест и почеток на штрајк на вработените во прилепски „Еурокомпозит”

Шеесетината вработени во прилепската наменска фабрика „Еурокомпозит” повторно се собраа на протест пред...

Со Хебалајф производите до идеална тежина и здрав живот

Брзиот начин на живот често ги доведува луѓето до...

Сѐ уште не се знае точниот датум за поврат на ДДВ за граѓаните

Од први до петнаести декември на сметките на граѓаните кои скенирале фискални сметки...

ММФ: Економијата со солиден раст, да се остане на патот на реформите

Во последните години властите повторно го оживеаја моментумот на реформи. Економијата влезе во...

Првпат во историјата, глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле...

Потрошувачките кредити најбарани од граѓаните, брзината и каматите најважен критериум при изборот на банката

Потрошувачките кредити најбарани од граѓаните, брзината и каматите најважен критериум при изборот на...

Нов раст на минималната плата на 14.500 денари, дополнителни 66.000 денари годишно ќе завршат кај секој работник

СДСМ продолжува со креирање и имплементација на мерки и политики кои парите ги...

Coinbase лансираше картички во 10 нови земји

Coinbase Card лансираше картички во 10 нови земји па сега ги има вкупно...

МојДДВ: Вкупниот поврат кај граѓаните изнесува 5 милиони евра

-Во вториот квартал од МојДДВ кој стартуваше на 01.10.2019 заклучно со 14.11.2019: Скенирани...

Државен завод за статистика: Зголемен прометот во индустријата

Прометот во индустријата, вкупно, во септември годинава е намален за 0,9 отсто во...