27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

„Економист“: Македонија во топ 10 земји по невработеност на младите

Најчитани вести

Економскиот магазин „Економист“, објави статистички податоци според кои нашата земја се наоѓа на третото место во светот според стапката на невработеност на младите луѓе од 15 до 24 години.

Пред нас се само Јужна Африка, со стапка на невработеност кај младите од 52,9 отсто и Босна и Херцеговина со 46,7 отсто. Македонија е трета во светот со стапка на невработеност од енормни 44,7 отсто.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com