28.8 C
Skopje
Thursday, August 11, 2022

Еквадор: Пластични шишиња за автобуски билети

Најчитани вести

Во вториот по големина град во Еквадор, Гвајакил, жителите ќе можат да ги заменат пластичните шишиња за автобуски билет.

Патниците кои користат јавен градски превоз од неодамна на посебен автомат можат да сменат пластични шишиња за кои добиваат по два центи по парче.

– Замислете за 15 шишиња можете да купите автобуски билет, изјави патникот Кристијан Карденас.
Додека 76-годишниот пензионер Вашингтон Браво посочи дека тоа е поисплатливо отколку да се продаваат шишињата во центрите за рециклирање,

Гвајакил кој има 2,7 милиони жители и произведува 4.200 тони отпад дневно, од што само 14 отсто може да рециклира.

Неодамна во Рим почна слична кампања за едно пластично шише се добива едно возење во подземната железница.

Слични мерки се воведени и во турската метропола Истанбул.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com