27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Едно лице загина во пожар во Велес, изгоре куќа – споменик на културата

Најчитани вести

Едно лице загина во пожар кој избувнал синоќа во куќа во велешката населба Варналиите.

Според првичните информации загинал сопственикот на куќата, на возраст од околу 80 години. Куќата што изгорела е споменик на културата, заштитена со закон, бидејќи е дел од Јадрото на Варналиите, со автентична стара велешка архитектура од 19 век.

Пожарот избувнал околу 23 часот.  На велешките пожарникари им помагале колеги од Скопје и од соседните градови.

Денеска се очекува јавен обвинител да изврши увид за да се утврдат причините за настанување на пожарот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com