32.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Едно лице загина во пожар во Велес, изгоре куќа – споменик на културата

Најчитани вести

Велес, 21 декември- Едно лице загина во пожар кој избувнал синоќа во куќа во велешката населба Варналиите.

Според првичните информации загинал сопственикот на куќата, на возраст од околу 80 години. Куќата што изгорела е споменик на културата, заштитена со закон, бидејќи е дел од Јадрото на Варналиите, со автентична стара велешка архитектура од 19 век.

Пожарот избувнал околу 23 часот.  На велешките пожарникари им помагале колеги од Скопје и од соседните градови.

Денеска се очекува јавен обвинител да изврши увид за да се утврдат причините за настанување на пожарот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com