14.8 C
Skopje
Wednesday, September 22, 2021

Една млада девојка донесе нови иновации во светот на велосипедизмот: Уникатно тркало кое може значително да помогне во борбата против загадувањето!

Најчитани вести

Карен Тапинг, го создаде објектот, благодарение на што неговите корисници не само што ќе изградат силна состојба на планетата, туку и ќе го исчистат воздухот од сите штетни материи. Тркало наречено Ролое може да апсорбира загаден воздух од едната страна, а од друга да испушта чист воздух.

Новиот пронајдок работи врз принципот на четирислоен филтер со активен јаглен, кој се состои од високо ефикасен ХЕПА филтер и луфа култури, кои често се користат за производство на природни сунѓери. ХЕПА филтерот е оној што ја гарантира веродостојноста на еколошката точка, бидејќи може да ги отстрани минијатурните штетни честички со ефикасност до 99,97%.

Револуционерното тркало не само што исполнува еколошка функција. Дизајнот на тркалото го изградила младата студентка врз едноставност и чисти линии, но таа сепак е во можност да привлече внимание и да му даде модерен карактер на велосипедот, што особено ќе го ценат градските велосипедисти. Паметната Англичанка исто така размислуваше за замена на филтерот и се погрижи тој да биде што поодржлив и еколошки.

Сопствениците можат да ги вратат филтрите во Rolloe, кој произведува тркала, каде што се чистат и повторно се заменуваат. Тапинг, исто така, ја доби наградата за иновации во пластичен дизајн за својот изум и во моментов се подготвува да го лансира производот во 2022 година. Информациите за тоа колку ќе чини сè уште не се објавени.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com