0.8 C
Skopje
Sunday, January 23, 2022

Еди Рама најави нова влада на Албанија во која жените се мнозинство

Најчитани вести

Албанскиот премиер Еди Рама денес ја најави својата нова влада во која жените се мнозинство, при што ги задржа повеќето претходни министри, но именуваше нови министри за финансии и правда.

Новата влада формално треба да ја потврди парламентот кој се сретнува на 10 септември, а до тогаш членовите на сегашната влада на Рама ќе останат на функциите.

Неговата Социјалистичка партија има доволно мнозинство за да обезбеди потврдување на новата влада.

Рама обезбеди трет последователен мандат на парламентарните избори на 25 април, на кои освои 74 места од 140 во албанскиот парламент.

Главната опозициска партија од десниот центар, Демократската партија, доби 59 места.

Сегашните министри за внатрешни и надворешни работи, како и за одбрана, ќе ги задржат своите места, додека се одредени нови имиња за ресорите финансии, правда, туризам и земјоделство.

Од 17 министерски места, 11 ќе заземат жени.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com