32.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Еди Рама ги читаше имињата на настраданите и одеднаш почна да плаче (ВИДЕО)

Најчитани вести

Премиерот на Албанија Еди Рама на вчерашната владина седница изјави дека е прекинатa потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес се искачи на 50.

– Акциите за пребарување и спасување се завршени и за жал морам да кажам дека бројот на жртвите се искачи на 50, наведе Рама. Кога почна да ги чита имињата на жртвите Рама почна да плаче, но набрзо се смири и продолжи.

Владата донесе одлука со која на семејствата кои изгубија членови да им додели по еден милион леки (околу 8.500 евра), а ќе ги покрие и трошоците за погреб.

Одлуката важи и за семејствата на браќата Шемседин и Иса Абази од Гњилане, Косово, кои загинаа при уривање на хотел во Драч. Рама им се заблагодари на екипите за потрага и спасување кои дојдоа во Албанија од повеќе земји.

– Сакам да им се заблагодарам на екипите за пребарување и спасување кои дојдоа од надвор.

Без нив не би можеле да спасиме ниту еден жител од под урнатините. Но, ова не ја намали работата на нашите екипи за пребарување и спасување, но ним им се потребни специјални средства, рече премиерот.

– Сериозни оштетувања има кај 1.192 објекти, а за 265 стамбени згради треба проценка, како и за осум училишта и една здравствена установа. Во хотел сместени се 2.472 лица, додаде Рама.

Тој најави дека секој кој гради за профит, злоупотребувајќи, ќе биде санкциониран. Затвор за супервизорите, архитектите и градежниците кои злоупотребуваат, изјави Рама со повишен глас на денешната владина седница.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com