2.8 C
Skopje
Tuesday, December 7, 2021

Еди Марфи стапна во седмата деценија, глумецот жестоко го критикуваше Холивуд и ги пофали своите деца што не се како останатите кретени!

Најчитани вести

Актерот и комичар Еди Марфи вчера го прослави својот 60-ти роденден, а освен што е познат по филмските улоги, тој е познат и како татко на десет деца што ги имаше со пет жени.

Еди е во брак од 2012 година со атрактивна русокоса, манекенката Пејџ Бучер, која е 18 години помлада од него. Парот се запознал уште во 2006 година за време на снимањето на филмот „Куќата на дебелата мама“, а откако влегле во врска, тие ја сакаат приватноста и ретко зборуваат за својата врска во јавноста. Во неодамнешното интервју за Мирор, Марфи рече дека е „горд на своите деца затоа што не испаднаа холивудски кретени“. Тој додаде дека е благословен затоа што неговите деца се „паметни, добри и нормални луѓе“. Марфи и неговото семејство сакаат да ги поминуваат празниците заедно, па така беше и за последната Нова година, според медиумите.

Еди го откри својот талент многу рано, и покрај тоа што е многу богат и популарен меѓу публиката, тој очигледно ги задржа своите едноставни и природни ставови. Исто така, со реченица за Холивуд, тој јасно стави до знаење што мисли за филмската индустрија во Америка.

Роден е во Бруклин, Њујорк. Тој имал тешко детство, а во една прилика за своето семејство рече:

„Мајка ми и татко ми раскинаа кога имав три години, а татко ми почина кога имав осум години, па имам многу нејасни спомени … жената го прободе татко ми со нож. Никогаш не разбрав зошто. Требаше да биде едно од тие злосторства од страст: „Ако не можам да те имам, никој друг нема“, рече тој во едно интервју.

Да потсетиме, во интервјуто со Кевин Харт за подкастот „Sirius XM“, Марфи рече дека сака наскоро да се врати во комедијата, но дека сè уште не е познато на кој датум.

„Мојот план беше да ги направам „Dolemite”,„Saturday Night Live”,„Coming 2 America”, а потоа да се вратам на стенд-ап сцената. Тогаш пандемијата затвори сè“ – рече Марфи и истакна дека веднаш по крајот на пандемијата на коронавирусите, тој ќе се врати на своите планови.

Пред успехот во Холивуд и појавувањето во Saturday Night Live, Марфи беше познат и сè уште важи за еден од највлијателните стенд-ап комичари.

Патем, Марфи постигна голем успех во стенд-ап комедија во раните осумдесетти, а неговата плоча „Eddie Murphy: Comedian“ ја освои Греми наградата за најдобар албум на годината во комедија. После тоа, неговиот филм „Суров“ од 1987 година постигна национален успех и останува најдобриот стенд-ап комедија филм на сите времиња.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com