4.1 C
Skopje
Friday, December 3, 2021

Единствена Русија официјално победи на изборите

Најчитани вести

Партијата Единствена Русија победи на изборите за Државната дума, освојувајќи 49,82 проценти од гласовите, објави Централната изборна комисија на Русија по пребројување на 100 проценти од гласачките ливчиња.

Комунистичката партија се најде на второ место со 18,93 проценти од гласовите, Либерално -демократската партија го зазеде третото место со 7,55 проценти, додека Праведна Русија беше четврта со 7,46 проценти од гласовите.

Уште една партија успеа да го помине цензусот – Нови луѓе, која ја доби довербата од 5,32 проценти од граѓаните, пренесува Спутник.

Покрај гласањето за партиските листи, поединци беа избрани и во еднопартиски изборни единици. И тука луѓето од Единствена Русија освоија најмногу гласови – од 250 области, тие освоија во 198 година.

Кандидатите на Комунистичката партија собраа најмногу гласови во девет изборни единици, а од Праведна Русија беа подобри во осум. Според ЦИК, пет непартиски личности од единечни изборни единици влегуваат во Државната дума.

Изборите во Државната дума се одржаа од 17 до 19 септември. Излезноста беше нешто повеќе од 51 процент.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com