25.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

Единаесет новороденчиња изгореа во пожар во болница во Сенегал

Најчитани вести

„Болка и шок откако дознав за смртта на 11 новородени бебиња во пожарот што избувна во болницата Мама Абду Азиз Си Дабак во Тивауан”, напиша сенегалскиот претседател Меки Сал во пораката објавена преку „твитер”, кој инаку е во државна посета на Ангола.

Локалните медиуми пишуваат дека пожарот избивнал во неодамна отворената болница „Мама Абду Азиз Си Дабах”.

Сенегалскиот министер за здравство Абдулаје Диуф Сар з приватната телевизија „ТФМ” изјави дека првичните информации од истрагата укажуваат дека причина за трагедиајта е краток спој во електричната инсталација на објектот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com