Home » Еден од најтрофејните тренери Ѓоре Јовановски седнува на клупата на второлигаш

Еден од најтрофејните тренери Ѓоре Јовановски седнува на клупата на второлигаш

by Журнал.мк

Поранешниот македонски селектор Ѓоре Јовановски, кој воедно е еден од нашите најтрофејни тренери, кога станува збор за домашното првенство, од следната седона ќе го предводи второлигашот Кожув. Со назначувањето на Ѓоре Јовановски за тренер, сигурно е дека Кожув има големи амбиции, односно пласман во најдобрата македонска фудбалска лига.

Според најавите, на Јовановски му се ветени и значително засилување на играчкиот кадар и подигнување на нивото на функционирањето на тимот.

Кариера на Ѓоре Јовановски како тренер:

1998–1999 Вардар

1999–2001 Слога Југомагнат

2001–2002 Македонија/Селектор

2002 Самсунспор

2003–2007 Работнички

2007–2008 Милано Куманово

2008–2009 Металург Скопје

2010 ЦСКА Софија

2011 Работнички

2013 Шкендија

2014 Брегалница Штип

2018 Работнички

2021 ФК Беласица

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More