9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Еден натпревар, а Јунајтед собори три рекорди

Најчитани вести

ште долго ќе се зборува за синоќешниот натпревар меѓу Манчестер Јунајтед и Саутемптон кој им припадна на „ѓаволите“ со 9-0.

Освен убедливата победа, тимот од Олд Трафорд собори три клупски рекорди кои веројатно уште долго ќе бидат на сила. Во листата на стрелците се запишаа седум различни фудбалери што никогаш не се случило во историјата на клубот, а само еднаш претходно во Премиер лигата (Челси, 2012 година против Астон Вила).

Јунајтед стана прва екипа во постоењето на Премиер лигата кој два пати победил со 9-0 бидејќи истото го направи против Ипсвич во 1995 година. На крајот, со синоќешните девет гола, Саутемптон стана тимот кој примил најмногу голови од Јунајтед во една сезона – 12.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести