17.8 C
Skopje
Saturday, July 31, 2021

ЕДВАЈ ИЗВЛЕЧЕ ЖИВА ГЛАВА: „Се обидоа да го вратат назад, но…“ Откриена е долго чуваната тајна на Бред Пит!

Најчитани вести

Тоа беше пред да стане голема холивудска sвезда, а актерката Џулиет Луис, која во тоа време беше негова девојка, го воведе во таа вера во раните 90-ти. Кога раскина со неа, тој „раскина“ и со саентологијата.

Бред минуваше низ „процес на прочистување“ во Портланд, за што во 2014 година дискутираше неговиот поранешен црковен надзорник, Мајкл Мален, во книгата „Изми мозок“.

-Јас бев обучен да бидам супервизор на курсот, па затоа бев испратен на обука во Портланд. Додека бев таму, ја запознав ќерката на извршниот директор на Скиентолошката црква со седиште во Портланд. Една од работите што ми рече беше дека Бред Пит, кој во тоа време излегуваше со скиентологот Џулиет Луис, вршеше прочистување – вели Мален, кој подоцна имаше средба со самиот актер.

Ќерката на водачот на црквата мораше да биде со Пит секој месец, за тој да ја заврши својата задача. Сауната е, инаку, дел од процесот на „чистење“ развиен од основачот на саентологијата, Рон Хабард, и се состои од високи дози на витамини, долги часови во сауна и вежбање.

Дел од терапијата на Пит заврши во 1991 година, а посебен курс за „проценка на човекот“ две години подоцна. Целиот процес вклучуваше и необични сесии на кои надзорниците ќе им викаа на членовите. Мален вели дека му викал и на Пит, кој толку се налутил поради тоа што си заминал и повеќе не се вратил. Тие се обидоа да го „освојат“ назад, но без успех.

-Изгледа заклучи дека му е доста. Тие се обидоа да го вратат назад, но тој никогаш не продолжи со саентологијата – рече Мален.

Скиентолошката црква денес, наводно, има богатство од три милијарди долари во готово, а во Калифорнија, Флорида и Европа има бројни имоти кои се во сопственост на црквата. Џон Траволта, Том Круз се само некои од холивудските sвезди кои сè уште се членови на таа црква.

Добитникот на Пулицеровата награда Лоренс Рајт во својата книга „Скиентологија, Холивуд и затворот на верувањето“ тврди дека знае зошто толку многу познати актери се обраќаат кон таа црква.

Тие го напуштија училиштето рано за да станат sвезди. Тие се млади, необразовани и се чувствуваат инфериорни меѓу своите образовани врсници, лекари, инженери, банкари, а саентологијата ја пополнува таа празнина – објаснува Лоренс.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести