21.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022

Египет ги отвора двете најстари пирамиди за посетители

Најчитани вести

Египет за прв пат по 1965 год повторно ги отвара за посетители двете најстари пирамиди кои се наоѓаат 40 километри јужно од Кипар.
Министерот за антиквитети, Калед ел Анани изјави дека египетските археолози во кралската некропола Дахшур порнашле колекција од камени, глинени и дрвени саркофази, во некој од нив имало и мумии.
Тој додаде дека се пронајдени и дрвени погребни маски и инструменти за каменување, кои датираат од доцниот период, поточно од 664 до 332 година п.н.е.
Во Дакрошката некропола се наоѓаат пирамидите за кои се смета дека се најстари, како што е свитканата пирамида на Снеферу и Црвената пирамида. /netpress.com.mk

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com