-5.2 C
Skopje
Wednesday, February 8, 2023

ЕВРО 2020: Холандија трета селекција со обезбеден пласман во плејофот

Најчитани вести

Во натпреварот од второто коло од групната фаза на ЕВРО 2020, репрезентацијата на Холандија синоќа во Амстердам ја совлада селекцијата на Австрија со 2:0.

Во 11. минута Мемфис Депај го отвори резултатот од пенал, Дензел Дамфрис во 67. минута ги постави конечните 2:0.

Холанѓаните имаат шест бода и водат во групата Ц. Тие веќе обезбедија пласман во осминафиналето. Австријците имаат три бода и се трети. Украина, која е втора, има исто така три бода, додека македонската репрезентација е на последното место без освоен бод.

Претходно место помеѓу 16 најдобри обезбедија Белгија и Италија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести