18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Европскиот шеф на СЗО загрижен поради ефективноста на вакцините за мутираните видови на Ковид-19

Најчитани вести

Европа и фармацевтските групи мора да работат заедно за да ги забрзаат вакцинациите против Ковид-19, смета шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација, изразувајќи притоа загриженост за ефективноста на вакцините врз варијантите на вирусот.

„Треба да бидеме подготвени“ за нови проблематични мутации на вирусот „со проширување на капацитетот на земјите за ген-секвенционирање“, изјави директорот на СЗО за Европа, Ханс Клуге.

Во Европската унија, само 2,5 проценти од населението ја примило првата доза на вакцина, но најавите од неколку лаборатории за зголемено испорака на вакцини ги зголемија надежите за забрзување на вакцинацијата.

„Треба да се придружиме за да ги забрзаме вакцинациите…со конкурентни фармацевтски компании кои ќе се приклучат на напорите за драстично зголемување на производствениот капацитет… и, тоа е она што ни треба“, нагласи тој.

На прашањето дали вакцините достапни од декември ќе бидат ефикасни против новите мутации на вирусот, Клуге одговори: „Тоа е големото прашање. Загрижен сум.

„Тоа е сурово потсетување дека вирусот сепак има предност врз човекот“.

Клуге е сепак оптимист.

„Ќе бидам искрен, мислам дека тунелот е малку подолг од она што го мислев на крајот на декември, но ќе биде можно повеќе да се контролира, повеќе да се спречи оваа година“.

„Можеби ако земјите од ЕУ вакцинираат 20 проценти од нивната популација – 20 проценти би значеле стари лица, здравствени работници, лица со коморбидитет – ако остваратт 20 проценти можеби тоа е моментот кога веќе можат да почнат да споделуваат некои вакцини“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com