17.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Европскиот Парламент планира сопствен центар за вакцинација

Најчитани вести

Европскиот Парламент планира да формира сопствен центар за вакцинација против коронавирус во седиштето во Брисел.

Според австриската агенција АПА, пратениците и граѓаните може да се вакцинираат во тој центар.

Белгиските здравствени власти играат голема улога во планирањето на центарот.

Деталите сè уште се подготвуваат, а вакцинацијата, според неофицијални податоци, може да започне во март или април.

Европскиот парламент нема да го постави списокот на приоритетна вакцинација врз основа на функцијата, туку врз основа на припадност кон ризични групи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com