14.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Европската унија подготвува нова рунда санкции против Русија

Најчитани вести

Европската унија работи на петтиот пакет санкции против Русија поради ситуацијата околу Украина, соопштија денеска дипломатски извори.

„Работиме на петтата рунда санкции и даден е предлог со многу имиња“, изјавил извор за Ројтерс.

Дипломатите посочуваат дека балтичките земји, вклучително и Литванија, вршат притисок врз Русија да воведе ембарго, додека Германија предупреди да не реагира набрзина поради и онака високите цени на енергијата во Европа.

Министрите за надворешни работи и за одбрана на европскиот блок ќе разговараат за ситуацијата во Украина подоцна во текот на денот, откако високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел ја претстави својата оценка за ситуацијата во Украина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com