25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Европската вселенска агенција ја прекина соработката со Русија

Најчитани вести

По одлуката да се прекине заедничката мисија на Марс, Европската вселенска агенција објави дека ја прекинала соработката со Русија за три мисии на Месечината поради инвазијата на Москва на Украина.

ЕСА соопшти дека ќе ги прекине кооперативните активности на Луна-25, 26 и 27, серија руски мисии на кои европската агенција требаше да тестира нова опрема и технологија.

На крајот на март, соработката на ExoMars, план за слетување на ровер на Марс за да ја пробие земјата и да бара знаци на живот, беше прекината.

„Како и во случајот со ExoMars, руската агресија против Украина и санкциите кои произлегуваат претставуваат суштинска промена на околностите и ја спречуваат ЕСА да ја спроведе планираната лунарна соработка“, се вели во соопштението на ЕСА.

ЕСА планираше да има навигациска камера наречена Pilot-D на сондата Луна-25, чие лансирање е закажано за ова лето.

Генералниот директор на ЕСА, Јозеф Ашбахер, на брифинг со новинарите изјави дека камерата ќе биде демонтирана и дека руската вселенска агенција Роскосмос веќе е известена.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com