18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Еве како најлесно да имате здраво и витко тело: Открива нутриционист и личен тренер на познати актери!

Најчитани вести

Магнус Лигдебек, нутриционист и личен тренер на многу познати актери, го објасни принципот според кој се води на работа. Тој ги подготви и Алиша Викандер за филмот Tomb Raider, Гал Гадот за Wonder Woman и Бен Афлек за Justice League, а соработуваше и со Александар Скарсгард, Кети Пери и Хари Стајлс.

Тој го именуваше својот принцип на исхрана 17/20, и не вклучува следење на калориите, забранетата храна и строгите ограничувања.

Што точно значи овој принцип?

Идеја е дека од 20 оброци, 17 од нив треба да бидат „добри“, а останатите 3 да бидат што сакате. За него, „добри“ оброци се оние составени од многу протеини, здрави масти, зеленчук и „бавни“ јаглехидрати (житарици, ориз, интегрален леб и компири).

Останатите три оброци служат за уживање во животот и уживање во она што го копнеете. Неговиот циклус обично вклучува четири дена со пет оброци (три главни оброци и две закуски), а потоа се повторува.

Конечно, ова е систем што самиот Магнус го користи во својата диета веќе две децении. За разлика од многу диети и мерења на калории, тој не верува во забрани и се прекорува себеси. Дисциплината е една работа, но кога уживате во секој оброк и повремено ќе се почестите со различен вид храна, полесно ќе го задржите вашиот изглед и став. И се чини дека актерите кои соработувале со него се многу задоволни од исходот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com