21.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Еве зошто се раѓаат близнаци и што одредува дали ќе имате повеќе од едно дете!

Најчитани вести

Во некои семејства, раѓањето близнаци е скоро вообичаено, а сега истражувачите идентификуваа два гени кои ги зголемуваат шансите жената да роди близнаци.

И двата гени се поврзани со производство и обработка на хормон кој помага да созреат јајцата.

„Постои голем интерес за близнаци, како и зошто некои жени раѓаат близнаци, а други не“, вели коавторот на студијата за биолошки психолог Дорет Бумсма од Универзитетот во Амстердам.

Во многу ретки случаи може да се замислат полуидентични близнаци, кои се зачнати од исто јајце, но од две различни сперматозоиди.
Научниците одамна знаеја дека жените во чие семејство – особено од женска страна – веќе има близнаци, најверојатно сами ќе родат близнаци затоа што генетиката игра важна улога. Покрај тоа, постарите жени и жените кои се лекуваат од неплодност имаат поголема веројатност да забременат со близнаци.

Сепак, за да откријат точно кои гени ги зголемуваат шансите идната мајка да роди близнаци, Бумсма и неговиот тим ги анализирале геномите на 1.980 жени кои природно зачнале близнаци и ги споредиле со гените на 12.953 мајки кои родиле едно дете.

Blizanci

Тие забележаа дека постојат одредени варијанти на гени кои почесто се појавуваат кај жени кои раѓаат близнаци.

Една варијанта на генот наречена FSHB е поврзана со поголемо производство на хормонот FSH, кој ги стимулира фоликулите и му помага на јајцето да созрее. За време на секој циклус, во телото на жената се ослободува јајце откако ќе созрее. Ако има повеќе FSHB хормони во телото, поголеми се шансите да бидат ослободени две јајца за време на циклусот, велат експертите.

Друга варијанта е генот SMAD3 и овие жени произведуваат просечна количина на FSH, но јајниците се почувствителни на хормоните, поради што ослободуваат по две јајца секој месец.

Д-р Бумсма вели дека овие две генски варијации се само дел од сложувалката, но дека ги зголемуваат шансите жената да роди близнаци за 29 проценти.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com