31.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Еве зошто некои луѓе можат да ги движат ушите, а некои не! Оваа спосоност ја има само 10 проценти од населението!

Најчитани вести

Нешто од ова може да се научи преку вежбање, а некои се предодредени од вродени фактори.

Секој од нас имаше едно другарче во основно училиште кое можеше целосно да го искриви очното јаболко, или да ги помрдне ушите со голема брзина или да направи чуден облик на јазикот.

Некои од овие „таленти“ се навистина ретки, додека некои можат да се научат.

Кристин Вудвард, анестезиолог, открила сè за овие необични трикови за тело.

– Способноста на една личност да ги движи ушите може да се наследи, но може да се научи и со вежбање. Се проценува дека оваа способност ја имаат 10-20 проценти од населението – вели таа.

Извртување на јазикот

Многумина велат дека луѓето кои најдобро знаат да го извртуваат јазикот на различни начини, најдобро се бакнуваат. Тоа тогаш би значело дека 60 проценти од луѓето одлично се бакнуваат. Тоа е процентот на оние што можат да го направат ова. Сепак, можноста да се претвори јазикот во популарна „детелина“ е вродена.

Подигање на една веѓа

Вистина е дека повеќето луѓе можат да кренат само една веѓа. Дури и оние кои мислат дека не можат, вежбајќи ги овие мускули, ќе успеат со време.

Лижење на сопствениот лакт

– Ова е една од најинтересните способности. Сепак, факт е дека е многу ретко и зависи од повеќе телесни фактори – вели Вудворд.

Можете ли да направите нешто од ова?

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com