Home » Евакуирани околу 35.000 луѓе во Канада

Евакуирани околу 35.000 луѓе во Канада

by Журнал.мк

Шумските пожари во Западната канадска провинција Британска Колумбија се интензивираа. за околу 35.000 луѓе има наредба за евакуација.

Прогласена е вонредна состојба поради справување со ризиците од шумски пожари. Пожарите беснееја без контрола во внатрешноста на Британска Колумбија, делумно затворајќи делови од транзитната рута меѓу брегот на Тихиот Океан и остатокот од западна Канада. Уништени се бројни имоти.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More