Home » Евакуација на европските граѓани од Нигер

Евакуација на европските граѓани од Нигер

by Журнал.мк

Поради ризик од ескалација на конфликтот во Нигер, Франција, Италија и Шпанија ги евакуираа граѓаните. Првите воени авиони слетаа во Париз и Рим. Меѓу евакуираните има жители на Италија, САД, Бугарија, Австрија, Велика Британија, како и воен персонал од Нигер, Унгарија, Сенегал и Нигерија.

Потегот следи откако Економската заедница на западноафриканските земји даде ултиматум за враќање на уставниот поредок во воениот удар, а Буркина Фасо и Мали се заканија дека ако воено се интервенира во Нигер, тоа ќе значи војна и против нивните земји.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More