8.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Евакуација во четири населени места во Турција поради пожарите

Најчитани вести

Пожар во станбена област во јужна Турција принуди голем број жители да се евакуираат, бидејќи противпожарните служби продолжуваат да се борат со големите пламени јазици на јужниот и југозападниот брег на земјата, јавија денеска турските агенции.

Пожарот избувна во населбата Бејчилер во провинцијата Мугла, и се прошири на четири населени места во областа Бодрум, стигнувајќи до населбите Туркевлери и Орен.

Пламените јазици, кои брзо се проширија од силниот ветер, ги принудија жителите да ги напуштат своите домови, додека новинарите спасија мачка заробена на балкон.

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу вчера изјави дека 16.603 жители од 3.219 домаќинства во 28 населени места се евакуирани поради пожарите на југот на земјата.

Најмалку осум лица го загубија животот во пожарите што избија во средата, на 28 јули.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com