-8.2 C
Skopje
Wednesday, February 8, 2023

Д-р Даниловски: Со индискиот сој можат да се заразат и вакцинираните, но ризикот е мал

Најчитани вести

Сите вакцини штитат од индискиот сој на коронавирусот, но можно е и некој вакциниран да се зарази со таа мутација и да го донесе во земјава, предупредува епидемиологот Драган Даниловски во интервју за Сител.

– Не знаеме колкав е процентот за такво нешто, но заразувањето со индискиот сој е можно и кај вакцинираните. Сепак мислам дека ризикот е мал, со оглед на тоа што на граница треба да приложите негативен ПЦР тест или доказ за вакцинација – вели д-р Даниловски.

Во однос на тоа дали учениците треба да ја почнат својата учебна година од училишните клупи, Даниловски е категоричен и наведува дека треба да се вратат.

– Епидемиолошката слика го дозволува тоа. Конечно и дефинитивно треба да се вратат децата во училиштата – изјави Даниловски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести