-2.2 C
Skopje
Sunday, February 5, 2023

Дури 250.000 Французи бараат да се повтори натпреварот против Швајцарија

Најчитани вести

Француските навивачи сè уште не се помириле со испаѓањето од Европското првенство, па бараат разни изговори, а некои од нив се залагаат за повторување на натореварот од осминафиналето со Швајцарија.

Да потсетиме, Французите имаа 3: 1 во 75-та минута од таа игра и се чинеше дека рутински ќе минат во осминафиналето на Еврото, а потоа Швајцарците го одведоа натпреварот во продолженија преку Сеферовиќ во 81. и Гаврановиќ во 90-та минута.

Немало голови во судиското продолжение, па беа изведени пенали. Јан Сомер го одбрани ударот на Килијан Мбапе во петтиот сет и со тоа ја однесе Швајцарија понатаму.

Токму поради таа одбрана на швајцарскиот голман, француските навивачи бараат да се повтори натпреварот. Еден од навивачите започнал петиција за повторување на натпреварот затоа што Сомер ја напуштил гол линијата премногу рано при ударот на Мбапе и со тоа ги прекршил фудбалските правила. Петицијата досега ја потпишале 250.000 луѓе.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести