Home » Дури 1.062 возачи се движеле со брзина над дозволената вчера во државава

Дури 1.062 возачи се движеле со брзина над дозволената вчера во државава

by Журнал.мк

Министерството за внатрешни работи вчера спроведе засилена акциска контрола на територијата на Македонија на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 1.062 возачи.

Како што информираат од Министерствити од нив, 100 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 12 се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 572 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 490 надвор од населено место.

За време на акциската контрола санкционирани биле и 209 други видови прекршоци.

Од МВР апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила со цел придонес за побезбедни патишта.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More