Home » Дуалното образование носи бенефити и за учениците и за компаниите

Дуалното образование носи бенефити и за учениците и за компаниите

by Журнал.мк

Средношколци од машинската струка при средното училиште „Никола Карев“ од Струмица еднаш неделно заминуваат во фирма на практична настава. Тие се дел од дуалното образование со кое преку работа во компанија директно се запознаваат со производствениот процес.

Менторите од фирмата каде учениците одат на пракса директно ги едуцираат со сите можни операции при што доаѓаат и до потенцијален стручен кадар.

Дуалното образование носи огромни предности смета професорот Митко Ружинов. Според него во училиштето има работилници но сосема друго е кога децата одат во компании.

СОУ „Никола Карев“ во новата учебна година има предвидено шест образовни профили како дел од дуалното образование и веќе имаат потпишано договори со струмички компании каде учениците ќе изведуваат практична настава.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More