Home » Државен удар во Нигер, војската го зароби претседателот

Државен удар во Нигер, војската го зароби претседателот

by Журнал.мк

Армијата во западноафриканската држава Нигер изврши државен удар. Суспендирани се сите институции, границите на државата се затворени. Претседателот Мохамед Базоум е задржан во палатата во главниот град Ниамеј од претседателските гардисти.

„Силите на одбраната и безбедноста, реобединети како Национален совет за обезебдување на државата одлучи да му стави крај на досегашниот режим. Ова е резултат на континуираното деградирање на безбедносната ситуација, лошата економска и општествена политика“, изјави полковник-мајор Амаду Абдраман, портпарол на пучот.

Претседателот Базоум се огалси на Твитер. Напиша: Успесите постигнати со многу труд ќе бидат зачувани. Нека бидат сигурни во тоа сите Нигеријци кои ги сакаат демократијата и слободата.

Африканската унија и западноафриканскиот регионален блок ЕКОВАС го осудија, како што го нарекоа, обидот за државен удар, повикувајќи ги бунтовниците да го ослободат Базоум и да се вратат во нивните касарни. Исто барање и од САД, осуда и од ЕУ и ОН.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More