10.4 C
Skopje
Sunday, September 25, 2022

Државата на Верушевски треба да му плати 42 илјади евра отштета

Најчитани вести

Државата треба да му плати 42 илјади евра отштета на поранешниот разузнавач Зоран Верушевски, која сега е советник на премиерот Зоран Заев.

Тој бараше 71 илјада евра за 344 дена поминати во притвор за случајот „Пуч“. Државата ќе му плати на Верушевски за претрпена душевна болка и штета на угледот. Тој беше притворен во 2015 под обвинение дека шпионирал, за велепредавство и за поседување пиштол.

Верушевски поднесувајќи ја тужбата рече дека мотивот е да се заокружи личната семејна голгота која му ја наметнала државата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com