17.8 C
Skopje
Monday, August 15, 2022

Дремнувате во текот на денот? – Еве зошто не треба

Најчитани вести

Ако често дремете во текот на денот, имате поголем ризик да страдате од висок крвен притисок или дури и да имате мозочен удар, открива големата нова студија.

„Ова можеби е затоа што, иако дремењето само по себе не е штетно, многу луѓе кои дремат во текот на денот го прават тоа затоа што не спијат доволно ноќе. „Лошиот сон е поврзан со лошо здравје, а дремењето во текот на денот не е доволно за да се компензира“, вели клиничкиот психолог Мајкл Гранднер.

Гранднер раководи со клиниката за медицина за спиење во медицинскиот центар Тусон, Аризона. Тој не бил вклучен во спроведувањето на студијата.

Учесниците во истражувањето кои практикувале дневни дремки имале 12 отсто поголеми шанси да развијат висок крвен притисок со текот на времето и дури 24 отсто поголеми шанси да доживеат мозочен удар, во споредба со луѓето кои не дремеле во текот на денот.

Кај луѓето помлади од 60 години, дремењето речиси секој ден го зголемува ризикот од висок крвен притисок за 20 проценти во споредба со луѓето кои воопшто не дремат или го прават тоа ретко, според студијата објавена во понеделникот во Американското здружение за срце (АХА), Хипертензија. АХА неодамна го додаде времетраењето на спиењето на својата листа од осум основни услови за оптимално здравје на срцето и мозокот.

Резултатите останаа исти дури и откако истражувачите ги исклучија лицата кои веќе се изложени на висок ризик за хипертензија и мозочен удар, вклучувајќи ги и оние на кои им е дијагностициран дијабетес тип 2, претходно постоечки висок крвен притисок, висок холестерол, нарушувања на спиењето и оние кои работат во ноќни смени. .

„Овие резултати покажуваат дека дремењето ја зголемува инциденцата на хипертензија и мозочен удар, дури и откако ќе се земат предвид многу варијабли за кои знаеме дека се поврзани со ризикот од кардиоваскуларни болести и мозочен удар“, вели д-р. Филис Зи, директор на Центарот за срцева и медицина на спиењето на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Чикаго.

„Од клиничка гледна точка, ова нагласува колку е важно лекарите редовно да ги прашуваат пациентите за нивните навики за дремење во текот на денот, како и за заморот, и да земат предвид други фактори за да го намалат ризикот од кардиоваскуларни болести“, додава. Зи, кој не е вклучен во студијата.

Студијата ги разгледа податоците од 360.000 учесници кои споделија информации за нивните навики за дремење со UK Biobank – голема биомедицинска база на податоци која собираше податоци од жители на ОК помеѓу 2006 и 2010 година.

Учесниците во студијата редовно давале примероци од крв, урина и плунка и четири пати одговарале на прашања за дремење во текот на четиригодишното истражување.

Меѓутоа, студијата собрала само податоци за зачестеноста на дремката, а не за времетраењето, и се потпирала на податоците што самите ги пријавиле учесниците, што е ограничување бидејќи луѓето често не можат да се сетат на точни информации.

„Тие не дефинираа точно што е „дремење“. Ако сакате да спиете час или два, тоа веќе не е навистина дремка“, вели специјалистот за спиење Др. Раџ Дасгупта, доцент по клиничка медицина на Универзитетот во Јужна Калифорнија.

„Демката која ќе ви ги наполни батериите од околу 15-20 минути помеѓу пладне и два попладне е апсолутно добра работа ако сте лишени од сон“, вели Дасгупта, кој не бил вклучен во студијата. „Доколку патите од хронична несоница, не ви препорачуваме дремење бидејќи тоа ќе ве спречи да спиете навечер.

Повеќето од луѓето во студијата кои редовно дремеле биле и пушачи, секојдневно консумирале алкохол, рчеле, страдале од несоница или се самоидентификувале како „ноќни бувови“.

Многу од овие фактори можат да влијаат на квалитетот и квантитетот на спиењето, вели Дасгупта. Лошиот сон води до „прекумерна исцрпеност во текот на денот што може да доведе до премногу дневни дремки“, додава тој.

„Убеден сум дека дремењето е предупредување дека личноста всушност има недијагностицирано нарушување на спиењето“, предупредува тој.

„Пореметувањата на спиењето се поврзани со зголемено ниво на стрес и хормони за регулирање на тежината, што може да доведе до дебелина, висок крвен притисок и дијабетес тип 2, кои се фактори на ризик за срцеви заболувања.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com