9.8 C
Skopje
Monday, October 18, 2021

ДРАСТИЧНО ОПАДНА ИНТЕРЕСОТ ЗА ВАКЦИНАЦИЈА Само 1.282 граѓани вчера примиле прва доза

Најчитани вести

Слабее интерсот за вакцинација кај граѓаните. Во текот на вчерашниот ден се аплицирани само 1.282 вакцини како прва доза.

Дадени се 3.064 ревакцини, а 67 граѓани примиле трета доза вакцина.

Заклучно со 28 септември вкупно се вакцинирани 785.693 граѓани, ревакцинирани се 724.835, а трета доза примиле 137 граѓани. 52% од граѓаните над 40-годишна возраст се ревакцинирании, а 32% од популацијата од 18 до 39 години примиле барем една доза вакцина.

Опфатот со вакцинација со една доза вакцина, на полнолетната популација, е 47%, а со две дози опфатени се 43,5% од граѓаните над 18 години. Според бројот на аплицирани вакцини, 38% од целата популација во нашата земја е вакцинирана, а 35% од популацијата во државата примила две дози вакцина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com