17.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Драма: Пред да стигне премиерот – се запали трансформаторот во фотонапонската електрана „Осломеј“

Најчитани вести

Изби пожар на трансформаторот во фотонапонската електрана „Осломеј“ непосредно пред да пристигнат владините функционериж, јавува репортерот на ТВ21.

Засега причините за пожарот не се познати.

Според информациите на ТВ21, се работи за трансформатор кој е одговорен за дистрибуција на електрична енергија во дел од централата.

Инаку, денеска премиерот Ковачевски заедно со министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на ЕСМ Васко Ковачевски треба да го одбележат завршувањето на градба на фотонапонската електрана „Осломеј 1-10MW“ со тест период на целосно монтирана опрема.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com