Home » Драма во микс штафетата – Норвешка го освои златниот медал

Драма во микс штафетата – Норвешка го освои златниот медал

by Журнал.мк

Норвешка го освои вториот златен медал на Зимските олимписки игри во Пекинг. По Тереза Јохауг, злато за Норвашка освои микс штафетата во бијатлон 4×6 километри.

По исклучително тешки временски услови, трката беше решена во последната четврта измена, во која Русија влезе со 15 секунди предност пред Норвешка и Франција. На крајот Латипов не успеа да ја задржи предноста.

Еднаш промаши на стрелиштето и му овозможи на Јоханес Тигнес да и донесе злато на Норвешка. Русија на крајот остана и без среброто кое и припадна на Франција.

Покрај Тигнес во победничката штафета настапија Марте Ројселанд, Тирил Екоф и Тајрил Бо.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More