15.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Драма во воздухот: грчки падобранец виси закачен за авионот

Најчитани вести

Избегната е воздушна трагедија, кога грчки падобранец останал да виси четири минути закачен за авион „ц-130“.

Авионот на ХАФ полетал од аеродромот во Ларнаки. Кога достигнал височина од 5.000 стапки, првиот падобранец скокнал од авионот.

Сепак, падобранот не се отворил ниту се одвоил, па падобранецот висеше неколку минути на четири и пол метри од леталото. Падобранецот се обидел да го ослободи својот падобран, но бил запрен од сигурносниот прстен што го поврзува појасот со торбата во која се наоѓа падобранот.

За среќа, останатите во авионот најдоа начин да го спасат и внесат човекот во леталото.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com