Home Свет Драматичен апел од Мариупол: Луѓето почнаа да гладуваат

Драматичен апел од Мариупол: Луѓето почнаа да гладуваат

by admin

Луѓето во Мариупол умираат од глад, објави Градскиот совет на Мариупол, а пренесуваат агенциите.

Во драматично соопштение, советот истакна дека луѓето почнале да умираат од недостиг на храна во опколениот град.

– Се повеќе луѓе останаа без пристап до храна – се наведува во нивното соопштение каде се наведува дека се стопирани сите обиди за доставување храна и лекови до жителите на тој град.

Украинската новинарка Анастасија Лапатина исто така потврди на Твитер дека луѓето во Мариупол почнуваат да гладуваат.

– Русите се обидуваат да ја избришат Украина и целата наша историја и култура од лицето на земјата – објави Лапатина.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More