21.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Драматичен апел од Мариупол: Луѓето почнаа да гладуваат

Најчитани вести

Луѓето во Мариупол умираат од глад, објави Градскиот совет на Мариупол, а пренесуваат агенциите.

Во драматично соопштение, советот истакна дека луѓето почнале да умираат од недостиг на храна во опколениот град.

– Се повеќе луѓе останаа без пристап до храна – се наведува во нивното соопштение каде се наведува дека се стопирани сите обиди за доставување храна и лекови до жителите на тој град.

Украинската новинарка Анастасија Лапатина исто така потврди на Твитер дека луѓето во Мариупол почнуваат да гладуваат.

– Русите се обидуваат да ја избришат Украина и целата наша историја и култура од лицето на земјата – објави Лапатина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com