14.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

„Драгон“ тргна кон Меѓународната вселенска станица – ISS

Најчитани вести

По вчерашното одложување, „Спејс Икс“ денеска го лансираше леталото „Драгон“ со ракетата-носач „Фалкон 9“, кое треба да достави товар до Меѓународната вселенска станица (ИСС), објавија агенциите, повикувајќи се на порака на американската приватна компанија на Твитер.

Лансирањето на леталото како дел од 23 -та мисија на компанијата за надополнување на залихите на ISS се случи во вселенскиот центар Кејп Канаверал, Флорида, во 03:14 часот по локално време. Се очекува „Драгон“ да стигне од вселенската станица на 30 август во 11:00 часот (18 часот по московско време).

По лансирањето, SpaceX планира да направи контролирано слетување на првата етапа на пловечкиот ракетен носач во Атлантскиот Океан. Досега, овој дел на „Фалкон 9“ се користеше во три вселенски лансирања.

Товарниот вселенски брод „Драгон“ мора да му обезбеди на ISS опрема за спроведување научни експерименти, особено уреди што можат да откријат проблеми со видот и да помогнат во справувањето со нив, како и корисни материјали – бетон, композити и супстанции, да обезбедат заштита од радијација.

Претходното лансирање на товарното летало „Драгон“ Кејп Канаверал до ISS се случи на 3 јуни. Околу 3,3 тони товар, вклучувајќи храна и материјали за серија научни експерименти, како и два нови соларни панела беа доставени до вселенската станица.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com