8.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021

Досега се попишани 700 илјади граѓани

Најчитани вести

Досега во земјава според информациите добиени од Државниот завод за статистика, вкупно се попишани 711.418 лица, 221.268 домаќинства и 297.085 станови.

Директорот на ДЗС, Апостол Симовски, сабајлево во „Утрински брифинг“ истакна дека текот на пописот е во рамките на очекуваното, а дневно се попишуваат околу 100 илјади лица.

Симовски посочи и дека имало обид на два пати да се нападне системот за попис, но и двата пати биле успешно одбиени.

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, кој официјално започна на 5 септември ќе трае до 30 септември.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com