27.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

Доналд Туск му ги предаде претседателските надлежности во Советот на ЕУ на наследникот Шарл Мишел

Најчитани вести

На кратка церемонија во Брисел претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, му ги предаде своите надлежности на прв човек на најбитниот политички орган во ЕУ на неговиот наследник, поранешниот белгиски премиер, Шарл Мишел, пренесоа светските агенции.

Новиот претседател на Европскиот совет на новото работно место почнува на 1 декември.

Симболичната церемонија се одржа во сала во зградата „Европа“ во Брисел, каде се оддржуваат европските самити и големи меѓународни форуми.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com