10.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021

Домашни трикови за отстранување на мозолчиња

Најчитани вести

Секој барем еднаш го доживеал следното сценарио. Ве чека важен деловен состанок или настан (како свадба) и се разбудивте со огромно мозолче на лицето. Ниту пудра, ниту коректор не помагаат. Не паничете, еве што можете да направите…

Како да се ослободите од мозолчиња преку ноќ

Во прилог на производи специјално формулирани за решавање на овој проблем, можете да пробате и домашни отстранувачи на мозолчиња.

-Скршете еден аспирин и додадете малку вода за да направите паста. Нанесете го на мозолчето и оставете го преку ноќ.
-Паста за заби има сличен ефект.
-Топлите облоги го ублажуваат црвенилото и отокот предизвикани од мозолчиња.
-И на крај, иако генерално не се препорачува, исто така можете да го притиснете мозолчето. Прво, дезинфицирајте го мозолчето и кожата околу него. Со чисти ракавици притиснете го мозолчето и кога ќе излезе целата содржина, повторно дезинфицирајте ја кожата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com